Stav objednávky
Informácie
Zákaznícka linka
02/6820 4415

Moje konto

Fototipy

Praktické tipy pre fotenie domácich miláčikov v zime

Vysvetlíme vám, ako môžete zachytiť osobnosť svojich zvieracích spoločníkov počas zimy na jedinečných fotografiách.

Domáci miláčikovia obohacujú náš život mnohými spôsobmi a sú jednoducho súčasťou rodiny! Prečo teda nezachytiť ich krásu a osobnosť na fotografiách a nevytvoriť z nich osobný fotokalendár?

V tomto článku vám poskytneme užitočné tipy, ako fotiť svojich domácich miláčikov a na čo by ste si mali dať pozor pri výbere a realizácii motívov. Jedno je isté: Pokiaľ budete na jednej strane otvorení spontánnym nápadom a na strane druhej trpezliví, budete nakoniec odmenení skvelými fotografiami.

1. Prechádzka ponúka veľa príležitostí na fotenie

Pes na móle pri jazere položí labu do ľudskej ruky a pozerá sa do kamery. V pozadí je možné rozoznať rozmazanú krajinu s kopcami a jazerom.
Pri fotení domácich maznáčikov sa vždy zamerajte na oči.

Aj za pochmúrneho zimného dňa je dlhá prechádzka so psom skvelou príležitosťou na zhotovenie krásnych fotografií. Akonáhle pominie počiatočné vzrušenie z nadchádzajúcej vychádzky a váš maznáčik sa trochu upokojí, môžete vyskúšať rôzne miesta a pózy.

  • Pri fotografovaní portrétu zvieraťa použite režim portrét alebo zvoľte na fotoaparáte otvorenú clonu (malé clonové číslo, napríklad f/2,8). Tým vytvoríte rozmazané pozadie a fotografia bude vyzerať estetickejšie.
  • Najlepšie fotografie vytvoríte, keď sa dostanete do úrovne očí zvieraťa.
  • Zamerajte sa na oči. Pre istotu pred vytvorením fotografie kliknite prstom na príslušnú časť snímky na mobilnom telefóne.

2. V útulnom teple domova

Pre vytvorenie autentických záberov je najlepšie použiť okamihy, kedy pri fotografovaní nerušíte scénu.

Váš domáci maznáčik si určite nájde obľúbené miesto v dome, kam sa môže uchýliť a odpočívať. Stačí využiť typicky útulnú situáciu a vytvoriť ideálny motív kalendára na chladnejšie mesiace. Počkajte, kým sa zviera na útulnom mieste usadí a prestane si vás všímať, alebo dokonca zaspí - to je ideálna doba pre urobenie fotografie.

  • K zvieraťu sa približujte len tak blízko, ako je to nutné bez toho, aby ste ohrozili okamih potešenia. Pri neskorších úpravách snímky môžete zvoliť menší výrez snímky, aby ste objektu dodali viac intimity.
  • Používajte prirodzené svetlo, blesk by narušil útulnú atmosféru.
  • Pri použití fotoaparátu venujte pozornosť expozícii: Srsť zvieraťa by nemala byť zobrazená príliš tmavá. Pri podobných záberoch sa preto oplatí trochu preexponovať. Tento efekt môžete korigovať aj neskôr pri úpravách.

3. Človek a zviera na jednej fotke

Zachyťte na svojich fotografiách úzke puto medzi ľuďmi a zvieratami.

Zachytiť na fotografiách roztomilé okamihy zvierat nie je ľahké - pozornosť fotoaparátu môže byť príliš veľká. Najlepšie je, keď sa všetci zúčastnení už poznajú a majú dostatok času, pretože útulnú atmosféru nemožno vynútiť. Dbajte na to, aby z celej scény vyžaroval pokoj a aby nič v pozadí fotografie nepôsobilo rušivo. Výhodou je aj neutrálne oblečenie, aby zbytočne neodvádzalo pozornosť od zvieraťa.

  • Mäkké svetlo prechádzajúce oknom je pre takú scénu najlepším osvetlením.
  • Pri fotografiách urobených fotoaparátom zvoľte strednú clonu, aby boli oba páry očí ostré, aj keď nie sú v rovnakej ohniskovej rovine.
  • Zvoľte čo najmenší výrez, aby ste sa zamerali na tesné puto medzi človekom a zvieraťom.

4. V dokonalom svetle

Pri fotografovaní proti svetlu sa uistite, že je ňufák zvieraťa správne osvetlený.

"Zlatá hodina" je fáza krátko po východe alebo krátko pred západom slnka a je ideálna pre fotografovanie v každom ročnom období. Slabé svetlo vytvára za zvieraťom krásny obrys a v kombinácii s rozmazaným pozadím ho dokonale zvýrazňuje.

  • Postavte sa tak, aby slabé slnečné svetlo dopadalo na zviera z boku alebo zozadu.
  • Zlatistú svetelnú náladu zdôraznite ručným nastavením vyváženia bielej - pri robení snímky alebo neskôr pri spracovaní snímky.
  • Fotografujte blízko zeme, aby ste rozmazali napríklad trávu v popredí a dodali tak objektu väčšiu hĺbku.

5. Harmonický vzhľad vďaka podobným farbám

Pes sedí na jesennom svahu a pozerá sa do diaľky.
Vyfoťte svojho domáceho maznáčika tam, kde sa cíti naozaj doma – ako tento austrálsky ovčiak v prírode.

Fotografie vyzerajú harmonicky, keď nielen objekt upúta pozornosť, ale aj farby sú dobre zladené. V našom príklade sa jedná o psa s červenohnedou srsťou, ktorý vyzerá fotogenicky v červenom a hnedom lístí. Dbajte teda na to, aby okolie dopĺňalo farby srsti zvieraťa a zbytočne od nej neodvádzalo pozornosť, prípadne ju nezvýrazňovalo. Vďaka svojej celkovej harmonickej nálade sú také zábery niečím výnimočným aj ako fotoobrazy.

  • Ak fotografujete, keď je slnko nízko, vykúpe všetko v teplejších farbách a zjednotí tak vzhľad snímky.
  • Pri úprave snímok môžete farebnú schému upresniť a zdôrazniť požadovanú náladu, napríklad použitím teplejšieho vyváženia bielej alebo väčšej či menšej sýtosti farieb.

6. Detailné zábery pre maximálny efekt

Detailný záber konských nozdier v zime.
Zachyťte detaily - napríklad labky mačky a psa alebo, ako tu, nozdry koňa.

Najsilnejšie snímky sú často tie, pri ktorých bol vybraný malý výrez obrazu - tým sa scéna obmedzí na to najpodstatnejšie. Pri fotografovaní jednotlivých častí tela zvierat, ako sú uši alebo labky, sa zamerajte presne na požadovaný detail. V prípade potreby si je možné pri následnom spracovaní snímok trochu pomôcť a ostrosť korigovať.

  • Vyhnite sa ostrým tieňom, ktoré vznikajú pri jasnom slnečnom svetle. Naopak zamračený, zamračený zimný deň je ideálny pre snímky, na ktorých by mal vyniknúť každý detail a každý farebný odtieň.
  • Použite otvorenú clonu (malé clonové číslo), aby ste dosiahli malú hĺbku ostrosti. Tým zaistíte, že zaostrený detail bude ostrý, zatiaľ čo pozadie zmizne v rozostrenom zábere. Tomuto efektu sa tiež hovorí efekt bokeh.

Ľudia aj zvieratá si tak pri fotení užijú veľa zábavy

  1. Dajte si na čas a buďte trpezliví! Len tak sa z takéhoto fotenia stane pozitívny zážitok pre všetkých zúčastnených. Zviera vycíti vašu náladu. Ak ste v strese, pretože fotografia musí byť urobená rýchlo, prenesie sa to na zviera.
  2. Veselá a uvoľnená atmosféra je zábavná! Pozornosť zvieraťa obvykle ľahko upútate maškrtami alebo hračkami. Nezabudnite však rešpektovať obmedzenú dobu pozornosti domácich zvierat. Pozorujte reč tela zvieraťa a robte prestávky. Pokiaľ zviera pôsobí vystresovane alebo úzkostne, je vhodné fotenie zrušiť a skúsiť to neskôr, napríklad aj nasledujúci deň.
  3. Radšej žiadne prevleky! Vyhnite sa rekvizitám, ktoré by mohli zvieraťu pri fotografovaní zvierat spôsobiť nepríjemné pocity: Prevleky síce môžu vyzerať smiešne, ale obvykle zviera rozptyľujú. Namiesto toho sa sústreďte na zachytenie osobnosti zvieraťa a jeho typického správania.
  4. Pozor na blesk! Ani technicky by ste to nemali preháňať: Blesk je pre zvieratá obzvlášť nepríjemný, takže je lepšie ho nepoužívať vôbec. Naplánujte si pre fotografie zvierat čo najlepší zdroj prirodzeného svetla – najlepšie vonku alebo pri okne.

7. Drobná vianočná výzdoba

Morča sedí uvoľnene na okennom parapete so zimnou dekou pred jedľovou vetvou a mini rozprávkovými svetielkami.
Pripravte pre svojho hlodavca slávnostnú scénu – čím menšie zviera, tým ľahšie okolo neho vytvoríte požadovanú atmosféru.

Pokiaľ vám vo fotokalendári stále chýba motív pre zimné obdobie, môžete si rýchlo vytvoriť tú správnu atmosféru napríklad pomocou niekoľkých doplnkov na fotografovanie hlodavcov. Stačí trochu vyzdobiť jeho obľúbené miesto, napríklad parapet s jedľovou vetvou alebo malým stromčekom. Potom doprajte malému nezbedníkovi trochu času, aby objavil scenériu a zvykol si na ňu.

  • Pripravte si fotoaparát alebo mobilný telefón pre spontánne fotografie – hlodavce majú často vlastný rozum a pózujú len krátko.
  • Miesto pri okne je pre také zábery ideálne, najmä za zamračeného dňa. Získate tak mäkké a dostatočné svetlo.
  • Dbajte na to, aby nič neokusovali. Vyhnite sa akýmkoľvek dekoráciám, ktoré by mohli byť pre zviera nepríjemné alebo dokonca jedovaté či nebezpečné.

Extra tip: Využite náhodu

Pes olizuje žene nos pred zasneženou krajinou, obaja sú vidieť zo strany.
Také chvíle sa dajú len ťažko naplánovať. Preto je dobré mať vždy po ruke mobilný telefón alebo fotoaparát, aby ste ich mohli zachytiť.

Pri fotení sa nedá všetko plánovať, najmä ak ide o zvieratá. Aj keď máte na mysli jasný motív, ktorý chcete realizovať: vždy zostaňte otvorení spontánnym momentom. Možno vznikne vaša nová obľúbená fotografia.

Veríme, že si fotenie užijete!

Váš CEWE tím